Articles in Polish

Komunikacja i zarządzanie międzykulturowe to kluczowa lecz często niedoceniania kompetencja menadżera XXI wieku. Nie, to nie będzie polityczny tekst na tak ostatnio nośny temat. To artykuł o jednej z najważniejszych, a jednocześnie jakże często ignorowanej, kompetencji menadżera XXI wieku w Polsce jak i w innych miejscach na świecie.
Stacks Image 52
Dzisiaj o podejściu do struktury i hierarchii. W swojej karierze korporacyjnej miałem przełożonych czternastu  narodowości: raportowałem między innymi do Duńczyka, Chińczyka, Anglika, Turka, Malezyjki, Tajwanki, Indonezyjczyka, Francuza, Amerykanina, no i oczywiście do Polaków
Stacks Image 28
Twarz to cenny kapitał, który buduje się poprzez relacje z innymi i wypełnianie naszej roli społecznej, zarówno w firmie, w rodzinie czy w grupie znajomych. Zjawisko "utraty twarzy" występuje na całym świecie, w końcu nikt z nas nie lubi być poniżony, ośmieszony i skompromitowany. Prawdą jest, że wpływ twarzy jest niewspółmiernie większy na Wschodzie niż w Europie.
Stacks Image 58
Czas nie wszędzie jest taki sam. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że czas biegnie tak samo dla wszystkich. A jednak tydzień szwajcarski czy niemiecki będzie miał inne znaczenie niż tydzień włoski, hiszpański czy arabski.
Stacks Image 68
Niektórzy uwielbiają konflikty, czują się w nich jak ryba w wodzie. Inni, wręcz przeciwnie, wolą harmonię niż walkę. Nawet, jeżeli najchętniej siedzielibyśmy w kręgu i trzymali się za ręce śpiewając “cumba-ya” to i tak będziemy musieli się zmierzyć z konfliktowymi sytuacjami.
Stacks Image 78
Czy nam się to podoba czy też nie, w naszej rzeczywistości, to właśnie angielski jest dzisiaj lingua franca większości korporacji. Wymóg posługiwania się językiem angielskim jest dzisiaj tak samo oczywisty jak znajomość MsOffice. Poważny pracodawca zakłada po prostu, że go znasz. I tyle. Kropka.
Stacks Image 88
Wyobraź sobie, że jesteś menadżerem HR w firmie, której polski oddział na co dzień współpracuje z zespołem z Malezji. I nagle otrzymujesz skargi od obu stron. Zespół z Malezji skarży się na agresywność, nieuprzejmość i brak elastyczności polskich kolegów.
Oni z kolei zarzucają Malezyjczykom brak informacji zwrotnej o tym, że z czymś się nie zgadzają lub czegoś nie rozumieją, niedotrzymywanie terminów i częste przerwy w pracy (kiedy większość malezyjskiego zespołu nagle znika na dłużej).
Stacks Image 122

This page uses small data files called cookies, which may be used for statistical purposes. By staying on this website, you agree to accept cookies. Otherwise, please leave this page.